Přístupnost webu podle EAA: Co musíte splnit?

Dne 18. 3. 2025

Evropská unie zpřísňuje pravidla pro přístupnost webů. Od 28. června 2025 vstupuje v platnost Evropský akt o přístupnosti (EAA), který zavádí nové povinnosti pro firmy napříč EU. Pokud váš web nebo e-shop není přístupný (nejen) pro lidi se zdravotním znevýhodněním, teď přichází čas to napravit.

pristupnost-webu-eaa

 

 

Koho se směrnice týká?

Zjednodušeně řečeno – většiny podnikatelů, kteří nabízejí digitální produkty nebo služby veřejnosti. Konkrétně se týká např.:

  • e-shopů,

  • bankovních služeb,

  • poskytovatelů e-knih,

  • platforem s videoobsahem,

  • a všech, kdo provozují web nebo mobilní aplikaci spadající pod B2C.

Výjimku mohou mít mikropodniky (např. firmy s méně než 10 zaměstnanci), i tam ale doporučujeme přístupnost a použitelnost řešit.

Proč řešit přístupnost webu?

Pokud se na vašem webu nemohou všichni uživatelé (včetně těch se zrakovým, sluchovým či jiným znevýhodněním) pohodlně pohybovat a používat jeho obsah, s velkou pravděpodobností patří do škatulky „nepřístupných” webů. 

Na první pohled to nemusí být vidět, často se jedná o technické detaily, které ale uživatelům ztíží orientaci na webu. A vám zvýší odliv zákazníků.

Jak poznat nepřístupný web?

Nepřívětivá struktura webu – klíčové prvky jako tlačítka nebo formuláře nejsou čitelné ani logicky pojmenované a uspořádané. Pokud se na vašem webu uživatelé ztratí hned při hledání prvních informací nebo kategorie, s velkou pravděpodobností rychle odejdou někam, kde to najdou snáz.

Nečitelný nebo nejasný obsah – text není kontrastní nebo chybí alternativní texty. A nebo v obsahu uživatelé nenajdou informace, které hledali. To vše může člověka odradit od toho, aby na webu zůstal.

Zastaralé technologie nebo pomalé načítání – web postavený bez ohledu na standardy, dlouho se načítá, a tím odradí velkou část návštěvníků. Právě rychlost načítání je jednou z hlavních metrik Core Web Vitals, které hodnotí uživatelskou spokojenost. Podle Googlu by načtení největšího kousku stránky nemělo trvat déle než 2,5 sekundy. Jak je na tom váš web?

Ke zhodnocení přístupnosti webu lze využít několik testů či nástrojů (Google Lighthouse, axe DevTools, WAVE). Sami si můžete zkusit zvětšit či zmenšit text v prohlížeči – cílem je, aby i při velkém zvětšení zůstal obsah čitelný – nebo test se čtečkou (NVDA pro Windows a VoiceOver pro macOS).

Co hrozí?

Ve většině zemí EU se očekávají postihy za nedodržení pravidel. A ty mohou mít charakter povinných úprav či auditů, nebo také pokut až do výše 500 000 €.

Ať už jde o pokuty nebo povinnost web upravit, lepší je mít všechno připravené včas. Deadline? 28. června 2025.

Jak vám můžeme pomoci?

Aby web plnil požadavky směrnice i uživatelů, díváme se na úpravy komplexně. Hned ze tří úhlů:

SEO audit

Zjistíme, jak váš web funguje z pohledu vyhledávačů i lidí. Indexace, struktura nadpisů, alternativní texty u obrázků, popisky tlačítek – to všechno hraje roli i v přístupnosti.

UX audit

Otestujeme web očima běžného i znevýhodněného uživatele. Jak se orientuje na stránce? Najde, co potřebuje? Je obsah logicky uspořádaný a přehledný i bez myši nebo s pomocí čtečky?

Obsahový audit

Zhodnotíme, jestli jsou texty srozumitelné, správně členěné a čitelné. Přístupnost není jen technická záležitost – začíná u jasně napsaného obsahu.

 

Chcete zjistit, jak je na tom váš web, a vyladit ho ke spokojenosti nejen EAA, ale i uživatelů? Dejte vědět, podíváme se na to!

ZPĚT NA VÝPIS BLOGU chci nezávaznou konzultaci

Naše kompetence